Antik Bahçe Çeşmesi
Written by barbeku

Antik Çeşme

Antik Çeşme Modelleri

 

Kullanım alanları bakımından antik çeşme modelleri bahçelerde yaygın şekilde görülür. Dış mekanlara dekorasyon özelliği kazandırmak istenen alanlar için ideal olduğu söylenebilir. Malzeme ve tasarım bakımından birçok türü vardır.

 

Antik Çeşme Özellikleri

 

Taş ve mermer malzeme antik çeşme üretiminde kullanılan ana malzemelerdir. Ancak üreticiye ve talep eden kişiye göre değişiklikler olabilir. Ürünle bütünleşen çeşme de türlü malzemelerden üretilebilmektedir. Antik çeşme kullanılan malzeme ve kalite bakımından sağlam bir yapıya sahiptir.

 

Antik Çeşme Türleri

 

İsim açısından bakılırsa antik çeşme modelleri eski dönemlere gönderme yapan bir tasarımdadır. Yani Antik dönem mimarisinin esintileri bu tasarımlarda görülebilir. Örneğin üst bölümü üçgen şeklindeki çeşmelerde bu antik dönem mimarisi fark edilecektir. Çeşmenin olduğu ve suyun döküldüğü alan yuvarlak, gövde kısmı işlemeli tasarım en yaygın ürünlerdendir. Bazı çeşmelerde bütün olarak oval hatlar söz konusudur. Çeşmenin üst kısmı tamamen oval ve iç kenar kısımları çizgili şekilde üretilmiştir.

 

Antik çeşme modelleri seçerken daha minyatür bir ürün isteyenler için kısa çeşmeler de tercih edilebilir. İsteğe göre yazı da yazılabilen bu modeller minyatür görüntü verecektir. Suyun aktığı kısımlarda dalgalı tasarımlar son dönemlerde epey moda olmuştur.

Antik Çeşmede Dekorasyon Avantajları

 

Bir alanda dekorasyon avantaj elde etmek için, kullanılan malzemelerin özelliği öne çıkar. Hem işlevsel hem de görsel açıdan antik çeşme türleri bu açıdan artı sunar. Standart çeşmelerden farklı olarak otantik bir hava katmış olunur. Bir iş yerinin bahçesine yerleştirilen antik çeşme, ziyaretçilerin göz zevkini besleyecektir.  Ortamdaki enerji açısından iyi bir durum söz konusudur.

whatsapp2018.png (8 KB)
tel2018.png (8 KB)